Szkice o drużynie harcerskiej [Mateusz Chmielewski]
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Szkice o drużynie harcerskiej, Mateusz Chmielewski
DODATKOWE INFORMACJE:
Wydawca: Fundacja Jakobstaf!
Objętość: 168 stron
Format: 124 x 205 mm
Oprawa: oprawa kartonowa ze skrzydełkami
Rok wydania: 2025
Wydanie I
ISBN: 978-83-970324-8-4
Podręczniki ułatwiają porządkowanie i systematyzowanie wiedzy, dotyczy to również metody harcerskiej. Trudno jednak wyobrazić sobie praktyczny wymiar opisanej zasady, jeśli nie widzimy za nią konkretnej sytuacji. Niewiele zrozumiemy z suchego wykładu, jeśli nie usłyszymy przekonującej opowieści o przełamywaniu strachu i słabości, o trudzie zachowania pogody ducha, o satysfakcji z osiągnięcia wyznaczonego celu.
W Szkicach... Autor opisał swoje bogate doświadczenie w pracy harcerskiej. Drużyny, które przez lata prowadził i tu przywołuje, są świetną ilustracją efektów praktycznego stosowania metody harcerskiej. Mateusz zaprasza nas do kręgu własnego środowiska, pozwala prześledzić, z jakimi wyzwaniami się mierzył, opisuje potknięcia i sukcesy. A co najważniejsze, podpowiada, jak za pomocą ostatecznie prostych środków instruktor stworzyć może przesyconą harcerskim duchem drużynę.
Partnerem wydania jest Azymut – azymut.zhr.pl
Mateusz Chmielewski, harcersko od zawsze związany z warszawskim Żoliborzem. Przeszedł w ZHP ścieżkę od szeregowego po członka Rady Naczelnej. Był szczepowym, komendantem kursów instruktorskich, przewodniczącym rady chorągwi. Przede wszystkim jednak, przez prawie 12 lat był drużynowym. Spośród jego wychowanków i przybocznych ośmioro zostało instruktorami harcerskimi, sześcioro drużynowymi. Zawodowo nauczyciel w liceum ogólnokształcącym, trener. Harcmistrz, mąż harcmistrzyni, ojciec córeczki.
***
Harcerstwo jest żywym ruchem, czego dowodem są młode pokolenia drużynowych, które wciąż na nowo interpretują metodę i dopasowują program do aktualnych potrzeb. Warto to pokazywać, warto o tym czytać! Chcemy, aby w Jakobstaf było miejsce na ten współczesny dorobek harcerstwa, by służyło to wzajemnej międzyorganizacyjnej inspiracji, pobudzało do refleksji i zachęcało do podejmowania własnych prób na instruktorskiej drodze.
Seria „Ze skrzydłem” jest nowym projektem fundacji, który ma stworzyć przestrzeń do dzielenia się doświadczeniem instruktorskim i pokazywać bogactwo dzisiejszego harcerstwa. Jeśli sam napisałeś lub masz pomysł na ciekawy harcerski tekst, odezwij się do nas koniecznie!